uczenie się

Koncentracja i uwaga ĆWICZENIA

Polecę Wam jeden z miliona wartościowych wpisów na portalu www.dziecisawazne.pl choć w jednym aspekcie zwiera psychopedagogiczny mit. UWAGA: w części z propozycjami dla przedszkolaków pojawiła się propozycja wykorzystania kinezjologii edukacyjnej- mitu o którym wspomniałam, o którym więcej pooglądacie TU.

Część z was może zapytać dlaczego w takim razie promuję, polecam Wam wątpliwe materiały? Długo zastanawiałam się nad tym czy sama powinnam z nich korzystać. Jednak doszłam do wniosku, że chcę promować myślenie krytyczne, poszerzanie wiedzy, to znaczy chcę Wam pokazać wartość z takiego podejścia do treści wyszukanych w internetach (ale też poważnie wyglądających książkach również), że poznając je nie będziecie z góry zakładać, że wszystko jest „wow” i łykać wszystkiego „jak kaczka”. 
To bardzo przydatna umiejętność, którą warto w sobie kształcić- myślenie krytyczne, poszukiwanie informacji uzupełniających, sprawdzających, poszerzających wiedzę. Czytanie, słuchanie i mówienie „nie nabieram się na to”, gdy słyszymy jakiś powielany mit lub błędną informację.

Poza tym, KAŻDY może się pomylić. Nie można od razu skreślać dobrego źródła po małej wpadce. A zdziwicie się jakie instytucje państwowe ten mit powielają…

Tymczasem korzystajcie i zaglądajcie na www.dziecisawazne.pl Dużo ciekawych treści dla zaintersowanych rodzicielstwem bliskości.  A TU link do źródłowego artykułu.

Polecam wam artykuł z błędem gdyż chcę Wam pokazać siłę myślenia krytycznego i potęgę wiedzy- mogę poznawać różne informacje i odsiewać świadomie te, które wiem, że nie są wartościowe. Mogę skorzystać z 7 prostych i ciekawych sposobów jak ćwiczyć z dzieckiem koncentrację i pominąć 1, który autor również z różnych względów poleca.
Mam tę moc dzięki myśleniu krytycznego i stałym poszukiwaniu wiedzy. Lubię mówić „SPRAWDZAM”. Tak było w tym przypadku- sprawdziłam i okazało się, że znowu trafiłam na mocno zakorzeniony mit. 

Zachęcam:

➡️ myśl krytycznie

➡️sprawdzaj różne źródła

➡️zbieraj dane z różnych miejsc

➡️nie trać czasu na mity

➡️nie zniechęcaj się gdy znajdziesz błąd. Każdy może go popełnić. Nie myli się ten, kto nic nie robi. No chyba, że już za dużo pomyłek i bilans strat rośnie, wtedy zamykamy okienko przeglądarki, książkę palimy dla dobra potomności a mądrale- autora sadzamy na karnym jeżyku.

Propozycja dla dorosłych, choć nie tylko…

Trening uważności to obecnie moim zdaniem najbardziej efektywny sposób na ćwiczenie koncentracji. Przynosi również szereg innych korzyści.

Mindfulness- w języku polskim: ‘uważność’ lub ‘uważna obecność’, to szczególny sposób kierowania uwagi. Jest umiejętnością, którą można rozwijać za pomocą różnych technik, między innymi medytacji lub jogi.

Badania pokazują, że bycie bardziej świadomym emocji i myśli pomaga w konstruktywnym reagowaniu, podejmowaniu decyzji, analizowaniu sytuacji, kierowniu uwagi tam gdzie jest rzeczywiście potrzebna.

Praktykowanie Mindfulness pomaga zmniejszyć negatywne fizyczne i psychiczne efekty stresu, a także rozwija efektywniejsze sposoby na stresujące doświadczenia i pomaga przeciwdziałać dekoncentracji.

Utrzymywanie pełniejszej uwagi / koncentracji wspiera bycie bardziej obecnym we wszystkich sytuacjach, poprawia relacje i komunikację z innymi.

Author

milena_pyrka@vp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *