uczenie się / wiedza o mózgu

Mit#2 style uczenia się

Styleuczeniasię są studiowane na kierunkach pedagogicznych, są obowiązkowym elementem każdego szkolenia dla trenerów biznesu czy coachów, dostępne są na stronach gimnazjów itd.

Problem jest jednak taki, że…NIE MA ŻADNYCH DOWODÓW, ŻE STYLE UCZENIA W OGÓLE ISTNIEJĄ!

Większość modeli „Uczenia się” nie umieszcza procesu uczenia się w jakimś konkretnym kontekście, więc opartym o te modele narzędziom pomiarowym też nie można uznać ani za rzetelne, ani za trafne.

W 2004 roku zespół profesora Franka Coffielda (F. Coffield, D. Moseley, E. Hall, K. Ecclestone), dokonał wyczerpującego przeglądu literatury przedmiotu i doliczył się aż 71 modeli uczenia.

Pod koniec 2009 roku w czasopiśmie „Psychological Science in the Public Interest”, wydawanym przez Association for Psychological Science (APS), opublikowany został raport na temat zasadności naukowej „Stylów Uczenia się”.

Zespół ekspertów pod kierunkiem profesora Harolda Pashlera z University of California, San Diego, dokonał metaanalizy publikacji i badań, i podobnie jak zespół Coffilda stwierdził, że „w chwili obecnej nie istnieją żadne dowody naukowe, uzasadniające wprowadzenie tak oceny stylu uczenia się, jak i modyfikacji stylu nauczania do ogólnej praktyki edukacyjnej”.

Dlaczego tak dobrze się ma jeden z najwiekszych mitów szkoleniowych? Odpwiedź jest prosta: kasa, kasa, kasa! Każdy nowy model to nowe testy do kupienia, nowe książki, nowe materiały szkoleniowe. Biznes po prostu. Więc co chwila ktoś wymyśla kolejną teorię, koncepcję, model, a dowody bądź choćby jakaś podstawowa logika nie mają tu racji bytu. Ma mądrze wyglądać i już.

notatki na podstawie:

„Psychopedagogiczne mity. Jak zachować naukowy sceptycyzm w edukacji i wychowaniu” Tadeusz Garstka, Wolters Kluwer 2016, 230-253.

https://www.linkedin.com/pulse/mit-5-style-uczenia-się-dominik-frajberg/

researchgate.net/publication/303446688_The_Kolb_Learning_Style_Inventory_40_Guide_to_Theory_Psychometrics_Research_Applications

Zostań Patronem bloga

Czy znasz Patronite.pl? Dołączyłam do grona Autorów (twórców) i chciałabym zarekomendować Ci mój profil!

Dołączając do tej  wyjątkowej społeczności, zyskujesz dostęp do specjalnych nagród i bliższej relacji ze wspieranym Twórcą!  Sam też możesz stać się Twórcą na tej platformie. Ja zaczynałam właśnie od roli Patrona projektu, który wspieram do dziś.

Celem tej niezwykłej platformy crowdfundingowej jest  łączenie twórców z osobami, które chcą ich wesprzeć nie tylko „lajkiem” czy „łapką w górę”, ale również w formie regularnej, finansowej wpłaty! Dzięki wsparciu, Autorzy zyskują niesamowite możliwość rozwoju, przy zachowaniu pełnej niezależności – a Patroni stają się współtwórcami, mając swój realny udział w rozwijaniu kanałów, podcastów, fundacji czy inicjatyw. 

Patron bierze Autora pod swoje finansowe skrzydła, regularnie, co miesiąc wspierając jego rozwój. Opiekuje się twórczością, może wpływać na jego działania. Przygotowałam zróżnicowane opcje wsparcia, aby chęć współpracy ze mną nie zależała za bardzo od portfela.

Moi patroni są dla mnie wyrazem głębokiego zaangażowania. Wiem,że cenią moją pracę na tyle, że są gotowi raz w miesiącu zrezygnować z ulubionej kawy by dać mi zastrzyk motywacji i energii do tworzenia.

Dzięki ich wsparciu mogę rezlizować działania, które inaczej nie byłyby możliwe.

Dlaczego dołączyłam do tej społeczności?

  • chce wiedzieć komu bardzo zależy na mojej pracy, kto chce z niej czerpać więcej
  • lubie nawiązywać bliskie relacje z takimi osobami
  • szkolenia, dostęp do materiałów, książki, notesy do ćwiczeń, markery, sprzęt graficzny pochłaniają konkretne wydatki, które nie tanieją niestety a szybko się zużywają
  • nie chcę umieszczać reklam na blogu  a obsługa strony nie jest darmowa
  • niechętna jestem też sponsorskim umowom
  • potrzebuję niezależności a dużo mogę dać wzamian:)

Zajrzyjcie. Poczytajcie. Sami oceńcie czy warto.

Mój profil na Patronite: https://patronite.pl/milenaciesla-umyslnie


Author

milena_pyrka@vp.pl

Comments

Listopad 17, 2021 at 11:17 am

Najlepszy post, jaki widziałam w tym temacie! I w jakiej formie 😀 Rozprawiłaś się tu ze stylami uczenia się w piękny sposób. Dziękuję.



Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *