uczenie się

Organizacja nauki

Część 1 Jak ustalić dobry cel?

Mamy wrzesień! Więc warto sobie wyznaczyć cele na nowy rok szkolny! Koncepcja ustalania celów metodą SMART i SMARTER jest nieodłącznym elementem prawidłowego planowania zadań i realizacji celów- zarówno osobistych, zawodowych jak i edukacyjnych!
Metoda SMARTER pozwala zdefiniować efekt zadania w taki sposób, aby zwiększyć szansę na jego realizację oraz przede wszystkim, aby wiadomo było, co dokładnie należy zrobić.

Zgodnie z tą metodą, cel powinien być:
✅S – Specific – czyli szczegółowy, specyficzny, sprecyzowany

✅M – Measurable – czyli mierzalny, możliwy do zmierzenia

✅A – Achievable – czyli ambitny, stymulujący ale możliwy do zrealizowania

✅R – Relevant – czyli ważny dla ciebie

✅T – Timely/Trackable – czyli terminowy, określony w czasie

✅E – Exciting – czyli jak bardzo jest dla Ciebie ekscytujący, motywujący

✅R – Recorded – czyli zapisany i widoczny na bierząco jego postęp

Konkretnycel i szczegółowo opisany plan zadania i działania. Określasz co chcesz konkretnie osiągnąć? Jak będzie wygladała sytuacja gdy już to osiągniesz? Jakiego dokładnie rezultatu oczekujesz? Dotyczyć też może zasobów i czynności jakie chcesz wykonać.

Cel musi być mierzalny. Takim celem łatwiej się zarządza i możesz stwierdzić, czy został zrealizowany lub w jakim stopniu go zrealizowałeś. Zastanów się, jak ilościowo lub liczbowo możesz określić ten cel? W ten sposób mierzysz postęp jego osiągnięcia.

Cel powinien być ambitny a jednocześnie realny, realistycznie wyznaczony, możliwy do zrealizowania, osiągalny.

Cel powinien być dla ciebie ważny. Co się wydarzy gdy go osiągniesz orazco się wydarzy jeżeli takiegocelu nie osiągniesz?

Określ w jakim terminiego wykonasz. Ile czasu potrzebujesz na urzeczywistnienie tego celu, na jego osiągnięcie? Ustal na kiedy ma być wykonane zadanie. Określ etapy, czyli tak zwane kamienie milowe jego realizacji, abyś widział rezultaty cząstkowe, które potwierdzają etapowe jego wykonanie.

Jak bardzo jest dla ciebie ekscytujący?Co słyszysz, czujesz i widzisz, gdy myślisz o zrealizowanym celu? Jak bardzo cię motywuje jego wykonanie? Nie próbuj wymuszać tej ekscytacji, bo nic z tego nie wyjdzie. Cel musi być twój i ty powinieneś pragnąć go realizować.

Dobry cel powinien być zapisanyi widoczny w miejscu, do którego masz dostęp, aby widzieć na bierząco jego postęp. Czy to będzie linia czasu (kalendarz), czy piramida, w której zapisujesz etapy poszczególnych wykonanych prac, czy bardziej projekt? Od ciebie zależy w czym się lepiej czujesz, lecz niech to będzie wizualne i widoczne.

Author

milena_pyrka@vp.pl

Comments

Luty 2, 2022 at 2:46 am

Fantastyczny tekst Brawo! szczególnie spodobała mi się szata graficzna twojego bloga 🙂 zapraszam do siebie… http://www.xmc.plDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *