uczenie się

Pamięć- czym jest i jak z niej korzystać

Materiał pochodzi z opracowania wykładu „Pamięć i uwaga. Trening zdolności poznawczych” dr hab. Przemysław Bąbel dla SWPS: https://www.youtube.com/watch?v=DfZIZ3Wc6Mw


Pamięć definiowana jako proces składa się z 3 procesów, które są wynikiem istnienia 3 magazynów pamięci.
Jeżeli uznamy, że pamięć to proces rejestrowania (w magazynie pamięci krótkotrwałej), przechowywania (w pamięci krótkotrwałej) i odtwarzania – przypominania (z pamięci długotrwałej) to okazuje się, że…

?etapy i magazyny różnią się od siebie
?informacje możemy stracić na każdym etapie
?na każdym etapie istnieć powinny inne metody usprawniające przesył informacji i jej wydobycie po zapisaniu w pamięci długotrwałej.

Jak tracimy informacje?



Gdy już skierowałeś/skierowałaś na coś świadomą uwagę, czyli pozwoliłeś/pozwoliłaś dostać się informacji do pierwszej zapory – pamięci sensoryczej i jest już ona ulokowana w magazynie nr 2- w pamięci krótkotrwałej- zejdź na poziom semantyczny , aby pomóc informacji przejść do magazynu 3 – pamięci długotrwałej! Nadaj znaczenie.

Tym którzy szczególnie zgłębiają wiedzę na temat pamięci polecam wspaniałą książkę: Psychologia pamięci. Badania, teorie, zastosowania, Marii Jagodzińskiej. To podróż w głąb ludzkiej pamięci- od podstaw teoretycznych, po podłoże neurobiologiczne aż po odkrywane tajemnice umysłu. 

Ciekawy opis znajdziecie w empik, który oferuje ekologiczny ebook: https://www.empik.com/psychologia-pamieci-badania-teorie-za…

Polecam i zachęcam do ćwiczeń wiązania sieci skojarzeń!

Zostań Patronem bloga

Czy znasz Patronite.pl? Dołączyłam do grona Autorów (twórców) i chciałabym zarekomendować Ci mój profil!

Dołączając do tej  wyjątkowej społeczności, zyskujesz dostęp do specjalnych nagród i bliższej relacji ze wspieranym Twórcą!  Sam też możesz stać się Twórcą na tej platformie. Ja zaczynałam właśnie od roli Patrona projektu, który wspieram do dziś.

Celem tej niezwykłej platformy crowdfundingowej jest  łączenie twórców z osobami, które chcą ich wesprzeć nie tylko „lajkiem” czy „łapką w górę”, ale również w formie regularnej, finansowej wpłaty! Dzięki wsparciu, Autorzy zyskują niesamowite możliwość rozwoju, przy zachowaniu pełnej niezależności – a Patroni stają się współtwórcami, mając swój realny udział w rozwijaniu kanałów, podcastów, fundacji czy inicjatyw. 

Patron bierze Autora pod swoje finansowe skrzydła, regularnie, co miesiąc wspierając jego rozwój. Opiekuje się twórczością, może wpływać na jego działania. Przygotowałam zróżnicowane opcje wsparcia, aby chęć współpracy ze mną nie zależała za bardzo od portfela.

Moi patroni są dla mnie wyrazem głębokiego zaangażowania. Wiem,że cenią moją pracę na tyle, że są gotowi raz w miesiącu zrezygnować z ulubionej kawy by dać mi zastrzyk motywacji i energii do tworzenia.

Dzięki ich wsparciu mogę rezlizować działania, które inaczej nie byłyby możliwe.

Dlaczego dołączyłam do tej społeczności?

  • chce wiedzieć komu bardzo zależy na mojej pracy, kto chce z niej czerpać więcej
  • lubie nawiązywać bliskie relacje z takimi osobami
  • szkolenia, dostęp do materiałów, książki, notesy do ćwiczeń, markery, sprzęt graficzny pochłaniają konkretne wydatki, które nie tanieją niestety a szybko się zużywają
  • nie chcę umieszczać reklam na blogu  a obsługa strony nie jest darmowa
  • niechętna jestem też sponsorskim umowom
  • potrzebuję niezależności a dużo mogę dać wzamian:)

Zajrzyjcie. Poczytajcie. Sami oceńcie czy warto.

Mój profil na Patronite: https://patronite.pl/milenaciesla-umyslnie

Author

milena_pyrka@vp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *