uczenie się

Z tą jedną kompetencją poradzisz sobie w erze VUCA.

Czym jest era VUCA?

VUCA to akronim wprowadzony przez amerykańskich wojskowych strategów z U.S. Army War College na określenie sytuacji, jaka powstała po zakończeniu Zimnej Wojny. Jest więc naszą obecną rzeczywistością- zmiennym, nieprzewidywalnym światem.

Jest to akronim od angielskich słów:

„V” jak zmienność (volatility) – oznacza naturę, szybkość, objętość i wielkość zmian, których nie można przewidzieć.

„U” oznacza niepewność lub brak przewidywalności w kwestiach i wydarzeniach (uncertainty). Niestabilne czasy utrudniają wykorzystywanie przeszłych problemów i wydarzeń jako czynników prognostycznych przyszłych wyników sprawiając, że prognozowanie jest niezwykle trudne i trudne do podjęcia decyzji.

„C” oznacza złożoność (complexity) – w każdej organizacji występują liczne i trudne do zrozumienia przyczyny oraz czynniki łagodzące (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji) zaangażowane w problem. Ta warstwa złożoności, dodana do turbulencji zmian i braku wcześniejszych predyktorów, zwiększa trudność podejmowania decyzji.

„A” to niejednoznaczność, wieloznaczność (ambiguity), do której prowadzą powyższe czynniki. Ten brak jasności co do znaczenia zdarzenia powoduje rosnącą niezdolność do dokładnego skonceptualizowania zagrożeń i szans, zanim staną się oczywiste.

Czego potrzebuje każdy człowiek w takim świcie?

Lider, ekspert, specjalista, rekruter, oparator w fabryce, spec. obsługi klienta, sprzedawca, stażysta, student, lekarz, strażak, akrobata?

  • opanowania lęku podążania w nieznane
  • umiejętności poczucia się komfortowo w niejasnych sytuacjach
  • adaptacyjnego sposobu myślenia i reagowania
  • nieustannego eksperymentowania i przetwarzania ogromnej ilości informacji efektywnie
  • poszukiwania informacji zwrotnej, która umożliwia stałe doskonalenie i dostosowywanie się
  • umiejętności budowania relacji z ludźmi posiadającymi wiedzę i potrzebne umiejętności

W 4 słowach?

POTRZEBUJE UCZYĆ SIĘ EFEKTYWNIE

Aby proces uczenia się był bardziej efektywny, angażował głębokie struktury mózgowe i przynosił trwałe efekty, musi być świadomie zarządzany.

Uczenie się to zdolność konsekwentnego i wytrwałego organizowania własnego procesu uczenia się zarówno indywidualnie, jak i w grupach. Pozwala osobom nabyć umiejętność korzystania z wcześniejszych doświadczeń życiowych w celu wykorzystywania i stosowania wiedzy i umiejętności w różnorodnych kontekstach – w domu, w pracy, a także w edukacji i szkoleniu.
(zgodnie z Zaleceniem Parlamentu Europejskiego i Rady z dn. 18 grudnia 2006 r.).

Dlaczego warto rozwijać kompetencje uczenia się? Dlaczego warto ją zrozumieć?

Co daje świadomość własnych procesów poznawczych ?

  • z większą łatwością i efektywnością może z nich korzystać,
  • planując swoją aktywność intelektualną, wybierasz do niej najlepszą metodę
  • ustalając cele, szacujesz swoje silne i słabsze strony, swoje możliwości i potrzeby.

Uczenie się to wiedza, umiejętność i postawa.

Kompetencje w erze VUCA to za mało!
Nowy model uczenia się ma zwiększać zdolność patrzenia w przód.

rysowała: milena

Wiedza o procesach uczenia się czyni człowieka bardziej świadomym swoich procesów poznawczych i pamięciowych, zwiększa rozumienie i zapamiętywania, a więc stajemy się bardziej efektywni w zakresie tych procesów.

Wyzwaniem są:

Szybkie i chaotyczne zmiany– brak trendów i wzorów. Plany bardzo szybko się dezaktualizują

Nowe reguły- pojawiające się wyjątki i niespodzianki. Wnioskowanie o przyszłości na podstawie przeszłości jest coraz bardziej złudne. Niepewność prowadzi do wydłużenia planowania.

Nakładanie sięobszarów czynników – powoduje, że łańcuch przyczynowo-skutkowy jest zaburzony. Coraz trudniej jest rozwiązywać problemy, ponieważ decyzje podejmowane są na podstawie częściowego obrazu.
Mnogość znaczeń-powoduje coraz liczniejsze błędy- konieczne jest podejmowanie ryzyka i wychodzenie poza strefę własnego komfortu.-

To, co jest ważne już teraz to:

  • wydajność poznawcza
  • responsywność
  • zarządzanie wiedzą
  • gotowość i wpływ do elastycznego uczenia się

Aby poradzić sobie ze zmiennością (v) trzeba zrezygnować ze szczegółowych planów a skupić się na stanie docelowym i jasno określać kierunek działań.

Niepewność (U) zminimalizujemy tylko poprzez stałe pozyskiwanie i udzielanie informacji zwrotnej. Kluczowa tu będzie otwartość do uczenie się i zmianę oraz zrozumienie i życzliwość.

Złożoność (C) wymaga budowania jasnych systemów i procesów, rzetelnego opisania zadań. Rozwój będzie następował tam, gdzie nie ma sztywnych procedur.

Zdolność do skonceptualizowania zagrożeń i szans, zanim staną się oczywiste pomimo (A) niejednoznaczności i wieloznaczności (ambiguity), zwiększymy dzięki rezygnacji z długich dyskusji na rzecz zwinności i eksperymentowania- stawiania hipotezy, testowania i krytycznego oceniania rezultatów.

5 kluczowych kompetencji, których znaczenie będzie tylko rosnąć.

Jedną z najbardziej rozbudowanych list kompetencji przyszłości znajdziemy w raporcie Future Work Skills 2020, przygotowanym przez amerykański Institute for the Future, zlokalizowany w Palo Alto w Kaliforni. Raport wskazuje na 5 kluczowych kompetencji, których znaczenie będzie tylko rosnąć:

  • Inteligencja społeczna i emocjonalna – jej bardzo niski poziom np. wśród kadry menedżerskiej potwierdziło już nie jedno badanie. Czy menedżerowie mogą i powinni się jej nauczyć? Samo zaprojektowanie szkolenia z tego zakresu to duże wyzwanie a wdrożenie w praktykę? Doskonalenie?
  • Crossowanie umiejętności, czyli zdolność łączenia i wykorzystywania wiedzy z wielu dziedzin. Chyba nie ma nic bardziej związanego z umiejętnością uczenia się. Poza tym jest to umiejętność przydatna w każdej branży.
  • Zdolność do pracy w wielokulturowych, globalnych środowiskach – jak nauczyć się pracować z osobą dużo starszą, dużo młodszą, na odległość? Bez umiejętności adaptacji i rozumienia procesów się nie obędzie.
  • Praca w wirtualnych zespołach – dla dużej części obecnych pracowników to coś zupełnie rewolucyjnego. Czy są jeszcze w stanie się tego nauczyć? TAK, są. Potrzebują tylko odpowiednich metod.
  • Praca w szumie informacyjnym, czyli nic innego jak zdolność do selekcji, rozróżniania i filtrowania informacji, wybieranie tego, co rzeczywiście ważne- świadomego kierowania uwagą. Dotyczy już każdego z nas. Najbardziej chyba dynamicznie rozwija się właśnie ta potrzeba. Musimy umieć pracować z danymi, wybierać te najważniejsze, ale co równie istotne zaprezentować je w czytelny sposób.

Żadnej z tej kompetencji nie posiądziemy, jeżeli nie będziemy umieli efektywnie się uczyć- zapamiętywać, łączyć w sieć wiedzy, szybko i łatwo wydobywać z pamięci potrzebną wiedzę, stosować ją w zmiennych sytuacjach.

Kolejny artykuł, który przygotowuje będzie wyjaśniał proces uczenia się od strony neurobilogii. To fascynujące jak mózg się uczy!:)

Pozdrawiam

Milena

Zostań Patronem bloga

Czy znasz Patronite.pl? Dołączyłam do grona Autorów (twórców) i chciałabym zarekomendować Ci mój profil!

Dołączając do tej  wyjątkowej społeczności, zyskujesz dostęp do specjalnych nagród i bliższej relacji ze wspieranym Twórcą!  Sam też możesz stać się Twórcą na tej platformie. Ja zaczynałam właśnie od roli Patrona projektu, który wspieram do dziś.

Celem tej niezwykłej platformy crowdfundingowej jest  łączenie twórców z osobami, które chcą ich wesprzeć nie tylko „lajkiem” czy „łapką w górę”, ale również w formie regularnej, finansowej wpłaty! Dzięki wsparciu, Autorzy zyskują niesamowite możliwość rozwoju, przy zachowaniu pełnej niezależności – a Patroni stają się współtwórcami, mając swój realny udział w rozwijaniu kanałów, podcastów, fundacji czy inicjatyw. 

Patron bierze Autora pod swoje finansowe skrzydła, regularnie, co miesiąc wspierając jego rozwój. Opiekuje się twórczością, może wpływać na jego działania. Przygotowałam zróżnicowane opcje wsparcia, aby chęć współpracy ze mną nie zależała za bardzo od portfela.

Moi patroni są dla mnie wyrazem głębokiego zaangażowania. Wiem,że cenią moją pracę na tyle, że są gotowi raz w miesiącu zrezygnować z ulubionej kawy by dać mi zastrzyk motywacji i energii do tworzenia.

Dzięki ich wsparciu mogę rezlizować działania, które inaczej nie byłyby możliwe.

Dlaczego dołączyłam do tej społeczności?

  • chce wiedzieć komu bardzo zależy na mojej pracy, kto chce z niej czerpać więcej
  • lubie nawiązywać bliskie relacje z takimi osobami
  • szkolenia, dostęp do materiałów, książki, notesy do ćwiczeń, markery, sprzęt graficzny pochłaniają konkretne wydatki, które nie tanieją niestety a szybko się zużywają
  • nie chcę umieszczać reklam na blogu  a obsługa strony nie jest darmowa
  • niechętna jestem też sponsorskim umowom
  • potrzebuję niezależności a dużo mogę dać wzamian:)

Zajrzyj. Poczytaj. Sam/a oceń czy warto.

Mój profil na Patronite: https://patronite.pl/milenaciesla-umyslnie

Author

milena_pyrka@vp.pl

Comments

Ewa Łyszczarz
Marzec 20, 2019 at 6:13 am

Bardzo ciekawy wpis, sama uczę skechnotując więc jest mi bliski. Powodzenia! ?



Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *